Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 1, 2014

Biserica se află așezată în mijlocul satului, lângă șosea și are hramul Adormirea Maicii Domnului. Este construită în anul 1834 din cărămidă pe temelie de piatră, cu cheltuiala spătarului Ianachi Negruzzi proprietarul moșiei Voinești. Inainte de contruirea bisericii pe care o vedem astăzi, exista o biserică mai veche din care nu se mai păstrează decât locul unde a fost Sfânta Masă, deasupra căreia se înalță o troiță din piatră și lemn de stejar.

Satul Voinești se află așezat în partea de miazăzi a orașului Iași, la 18 km. depărtare de Iași pe șoseaua județeană Iași - Țibana. Satul se ridică pe coasta dealului Gruiului peste ponoarele gruiului și este străjuit dinspre vest și sud de pădurile Străoaia și Bereasca. Pârâul Voinești care traversează satul izvorăște din dealul Gruiului și coboară spre nord până la iazul Cucuteni în care se varsă.

Satul Voinești a luat naștere ca așezare clăcășească pe moșia boierilor Voinești, la jum. veacului al XVII–lea. Mai târziu pe la anul 1825, proprietarul moșiei Voinești, Iorgu Anastasie Voinescu trece moșia ca zester fiicei sale Zoe la căsătoria cu spătarul Ianachi Negruzzi, vărul scriitorului Costachi Negruzzi.

Decorația exterioară a bisericii este simplă, forma de corabie pe plan basilical, cu acoperișul în formă șarpantă învelit cu tablă galvanizată.

Pereții exterior sunt prevăzuți cu trei pilaștri aparenți, așezați simetric pe părțile laterale, cu capiteluri murale, deasupra cărora se etajează un brâu mural din mai multe linii drepte. Cornișa este formată dintr-un brâu mural pe care se sprijină streașina acoperișului. Pe fiecare parte lateral se află câte două ferestre aparente arcuite în partea superioară și un pridvor în partea de vest a bisericii adăugat în anul 1905. Deasupra pronaosului se înalță clopotnița cu formă pătrată cu patru ferestre cu arcadă în stil bizantin iar acoperișul sub formă de clopot care se termină în vârf cu o cruce.

Intrarea în biserică se face printr-o ușă de stejar. Prima încăpere formează nartexul care servește și de cameră sepulcrală. In partea de miazănoapte se află cripta ctitorilor străjuită de un monument funerar de marmură albă. Naosul are formă circular iar bolta este sub formă de calotă semisferică, susținută și întărită de arcuri de boltă transversal. Absida altarului este despărțită restul bisericii de catapeteasmă de stejar realizată recent. Din anul 2013 au fost începute ample lucrări de restaurare și pictare a bisericii parohiale prin grija enoriașilor și a preotului paroh.